Opinie naszych słuchaczy
wtorek, 10 października 2017 11:44

"W okresie od X 2016r do VI 2017r miałem przyjemność uczestniczyć w studiach podyplomowych „Administracja systemami GNU/Linux” zorganizowanych na wydziale FTIMS. Jako nauczyciel informatyki w technikum uczestniczę w wielu spotkaniach tematycznych, kursach, studiach podyplomowych więc mam w pewnym sensie skalę porównawczą i chciałbym podzielić się z Państwem moimi uwagami i opisać czas spędzony na PŁ z grupą uczestników 12 edycji studiów.

Zajęcia organizowane były na wysokim poziomie : aktualizowane treści podręcznika, ćwiczenia i zadania praktyczne ciekawie prowadzone, w formie warsztatów z aktywnym uczestnictwem słuchaczy. Świetni prowadzący, wysokiej klasy dydaktycy, którzy potrafią zainteresować przedstawionym materiałem. Wielokrotnie tematyka części zajęć była prowadzona ze względu na zainteresowania i potrzeby grupy. Przez cały czas czuło się wsparcie prowadzących. Miłym zaskoczeniem okazały się organizowane spotkania z pracodawcami podczas których można było z pierwszej ręki dowiedzieć się o istniejącej koniunkturze na rynku pracy, panujących trendach i wykorzystywanej technologii jak również możliwości odbycia stażu.

Bardzo dobra organizacja, komfortowa, dobrze wyposażona sala, właściwie dopasowany i skonstruowany pod kątem tematycznym harmonogram zajęć. Całość dopina udostępniona i należycie skonfigurowana platforma edukacyjna, która służyła nam nie tylko jako świetny panel komunikacyjny, baza materiałów ale też miejsce gdzie mogliśmy sprawdzić nasze umiejętności.

Z racji wykonywanego zawodu chciałbym podkreślić wartość studiów, które przekazują aktualną wiedzę teoretyczną kształtując umiejętność wykorzystania jej w środowisku produkcyjnym. Prowadząc zajęcia z młodzieżą staram się pozyskane wiadomości, osadzić w realnych problemach czy konfiguracjach. Dzięki temu uczniowie efektywniej uczestniczą w zajęciach, które często wykraczają poza ramy programu nauczania.

Poza poszerzeniem i ugruntowaniem wiedzy z zakresu administracji Linux-em studia oferują coś więcej. W chwili obecnej mam zupełnie inne spojrzenie na temat konstrukcji procesu dydaktycznego. Studia zmieniły moje podejście do nauki i nauczania informatyki. Wciągnęły w wielki świat Linuksa, a dodatkowe spotkania z pracodawcami i sama postawa prowadzących zmotywowały do dalszego własnego rozwoju".

Robert Olejnik (słuchacz edycji 12, 2016/2017 r.)

"Dlaczego warto wybrać studia podyplomowe Administracja systemami GNU/Linux na Politechnice Łódzkiej? Odpowiedzi udzielę w kilku punktach:

1. Są to unikalne studia w skali kraju (znalazłem tylko 3 uczelnie ze studiami podyplomowymi o tematyce związanej z Linuksem, ale tylko jedne na Politechnice).
  2. Duża liczba godzin – 276, co jak na studia podyplomowe jest wręcz rekordem.
  3. Bardzo szeroki program (ilość, rodzaj i zakres omawianych zagadnień - od podstaw aż po zaawansowane zagadnienia, np. usługi sieciowe, konfiguracje wysokiej dostępności HA, wirtualizacja).
  4. Prowadzący to nie tylko wykładowcy z dużą i dogłębną wiedzą teoretyczną ale też doświadczeni praktycy, którzy cały czas uczestniczą w projektach komercyjnych na prawdziwym rynku.
  5. Tryb prowadzenia zajęć - omawiane jest dane zagadnienie tak, by zrozumieć działanie i zastosowanie, a następnie robimy ćwiczenia - każdy na zajęciach ma do dyspozycji swoje indywidualne stanowisko z przygotowanymi serwerami Linux.
  6. Atmosfera na zajęciach – wykłady i ćwiczenia prowadzone są w miłej atmosferze - powiedziałbym na luzie - tak, aby wszyscy, bez względu na poziom swojej dotychczasowej wiedzy i doświadczenia, zrozumieli dane zagadnienie. Ze strony prowadzących nie ma pytań bez odpowiedzi. Jeżeli czegoś nie wiesz, nie nadążasz z ćwiczeniem, to pytasz i zawsze dostaniesz pomoc.
  7. Materiały do nauki – materiały to seria unikatowych autorskich i stale aktualizowanych podręczników (super ściągawka w pracy dla admina) oraz obraz laboratorium w postaci maszyn wirtualnych do zabrania i ćwiczenia w domu. Dodatkowo trzeba notować, bo wiele ciekawych problemów omawianych jest podczas ćwiczeń na żywo.

Podsumowując: są to unikalne studia nastawione na przekazanie wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej, które od słuchacza wymagają dużej samodzielnej pracy w domu, aby dogłębnie poznać omawiane na zajęciach zagadnienia. Każdy znajdzie zagadnienia dla siebie, by w nich się specjalizować jako przyszły prawdziwy administrator Linuksa.

Jeżeli macie chęci, czas i trochę uporu to warto poświęcić rok pracy aby mieć nowy, ciekawy zawód i szansę na dobrą pracę w przyszłości. Ważne - uczelnia pomaga słuchaczom w kontaktach z przyszłymi pracodawcami".

Andrzej Wieleba (słuchacz edycji 11, 2015/2016 r.)

"Udział w studiach podyplomowych Administracja systemami GNU/Linux był dobrą decyzją z punktu widzenia kariery zawodowej, a także możliwości rozwoju.

Na co dzień administruję złożonymi środowiskami wirtualizacyjnymi opartymi o technologię VMware.

Studia podyplomowe dały mi możliwość nie tylko poszerzenia wiedzy z zakresu systemów Linux, ale przede wszystkim pozwoliły na dokładne zrozumienie procesów i zjawisk zachodzących w różnych systemach operacyjnych, przez co zwiększyła się moja świadomość i skuteczność w codziennych czynnościach administracyjnych. Z czystym sumieniem mogę polecić te studia każdemu zainteresowanemu administracją systemami, a w szczególności osobom pracującym w technologiach Microsoft, by przekonały się, że open source w wielu przypadkach dorównuje funkcjonalnościami technologiom klasy enterprise, a nawet niejednokrotnie je przewyższając.

Ponadto, forma prowadzenia zajęć oraz predyspozycje prowadzących do przekazywania wiedzy i szczegółowego rozpatrywania różnych problemów, w mojej ocenie są na bardzo wysokim poziomie".

Piotr Pietraszewski (słuchacz edycji 11, 2015/2016 r.)

Poprawiony: wtorek, 10 października 2017 11:44